In hot pursuit: Julia Brown

In hot pursuit: Julia Brown

Nordics impress at home

The recent snowfall made for excellent race conditions this past weekend and excellent results for the Larch Hills Nordics

The recent snowfall made for excellent race conditions this past weekend and excellent results for the Larch Hills Nordics.

More than 200 racers participated in the Okanagan Cup Nordic ski event hosted by Larch Hills Dec. 27-28.

The two-day event began with classic races on Saturday and freestyle sprints Sunday.

Saturday’s classic event started with Colby Cadden finishing first in the atom boys one-kilometre race.

For the girls, Jeremia Bucher placed second and Alice Chubey came third.

In the 1.5-km pee wee boys division-one race, Jonathan Breugem placed first, Lucas Hanson second and Ben Milne third.

Eric Moore claimed first and Frankie Ayotte placed third in the pee wee boys division-two 1.5-km race.

In pee wee girls division-one, Makayla Cadden placed first and Samantha Peterson was third.

For the pee wee division-two category, Larch Hills skiers swept the podium.

Tessa Elliot claimed first, Hilary Vukadinovic second and Emily Carelse third.

In the 2.5-km bantam boys division-two category, Trond May placed first and, in the bantam division-one category, Jacob Hepburn took third.

In the bantam girls division-one category, Julianne Moore took top spot and Samantha Vukadinovic was in second place.

In bantam girls division-two, Sophia Van Varseveld placed first and Claire Van Bergeyk, third.

In the 3.5-km midget boys division-one event, Stephen Moore claimed first while Calvin Hepburn took second.

Lucy Elliot placed second and Keeya Corbett was third in the midget girls division-one category.

In midget division-two girls, Julia Brown took top spot and Rachel Bates claimed third.

In the five-km juvenile boys division-one event, David Bakker took first place, and in the juvenile boys division-two race, Konrad Van Varseveld earned first and Aidan Hepburn placed third.

Rachel May skied to the gold medal in the juvenile girls division-one event.

In the 10-km junior boys division-two event, Alexander Corbett placed second and Kellen Viznaugh claimed third.

In the junior boys division-one race, it was Andrew Nash in first place and Seth Van Varseveld in second spot.

The only racers in the junior men’s 10-km race were Thomas Hardy and John Connor.

In the 10-km junior girls event, Elena Bruns placed second.

Sunday was a fast-paced day of freestyle sprints, fun for both spectators and racers.

In the pee wee girls division-one race, Samantha Peterson placed second, while in pee wee girls division two, Hilary Vukadinovic placed first and Emily Carelse was third.

In pee wee boys division one, Lucas Hanson was first, Ben Milne second and Ian Van Bergeyk came in third.

Eric Moore placed second in pee wee boys division two.

The bantam girls division-one category saw a Larch Hills sweep of the podium as Julianne Moore, Zara Bucher and Samantha Vukadinovic finished with gold, silver and bronze.

The bantam girls division two also saw a sweep of the podium for the local club.

Sophia Van Varseveld was in first, Claire Van Bergeyk in second and Lys Milne in third.

Cameron Carelse placed third in bantam boys division one, and in division two, Trond May placed first.

In midget girls division one, Keeya Corbett placed second and Maggie Beckner third.

In the midget girls division-two category, Megan Hart came second and Rachel Bates third.

Stephen Moore and Calvin Hepburn placed first and second in midget boys division one, while  Ben Van Bergeyk placed third in division two.

Rachel May claimed first in the juvenile girls event, while Elena Bruns placed second in junior girls.

In juvenile boys division one, David Bakker placed first.

In juvenile boys division two, Konrad Van Varseveld was first and Aidan Hepburn second.

Once again Thomas Hardy and John Connor were the only entries for the junior men.

In the open men’s category, Jake Kitchen was the only entry.

In masters women, Randi Ostby took the gold and Laura Hepburn, silver.

In masters men, Keith Hepburn placed third.